Profilaktyka, to podstawowy dział stomatologii, zajmujący się zapobieganiem chorób jamy ustnej oraz uświadamianiem, jak ważna w życiu codziennym jest prawidłowa higiena.
                  W zakres profilaktyki wchodzą:
    - instruktaż higieny jamy ustnej;
    - profesjonalny zabieg czyszczenia, obejmujący scaling oraz czyszczenie z osdu;
    - fluoryzacja, potocznie zwana lakierowaniem;
    - wskazówki żywieniowe;
    - wizyty kontrolne.

   Pozostająca na zębach fizjologiczna płytka nazębna, tworząca się po każdym posiłku z resztek jedzenia i bakterii, występuje w postaci miękkiego, ściśle przylegającego, biało - żółtego nalotu. Po kilku dniach ulega mineralizacji solami mineralnymi ze śliny i tworzy kamień nazębny. Kamień powstaje więc na skutek nieprawidłowego czyszczenia zębów i nie da się go już usunąć przy użyciu przyrządów do podstawowej higieny jamy ustnej. Pozbyć się go można tylko w gabinecie stomatologicznym za pomocą scalera, działającego na zasadzie ultradżwięków.
   Płytka nazębna jest podstawowym czynnikiem wywołującym powstanie próchnicy, a kamień - chorób przyzębia, dlatego scaling powinien być wykonywany zawsze wtedy, kiedy pojawi się kamień. Częstość wykonywania tego zabiegu zależy więc od osobniczych predyspozycji pacjenta do jego odkładania.
Często kamień mylony jest z osadem nazębnym -  to przebarwienie zębów powstające na skutek spożywania różnych pokarmów, np. kawy, herbaty oraz palenia papierosów. Usuwa się go razem z kamieniem podczas scalingu. Zabieg kończy się polerowaniem zębów specjalną pastą. Po zabiegu może pojawić się nadwrażliwość zębów trwająca do 3-4 dni. W celu jej zmniejszenia, zaleca się zabezpieczenie zębów fluorem, co potocznie nazywane jest lakierowaniem. Scaling nie jest bolesny, trwa od 15 do 50 min., w zależności od ilości złogów.

   Zabiegiem zapobiegającym powstawanie próchnicy jest fluoryzacja (lakierowanie zębów) -  jest to zabieg polegający na wcieraniu preparatów fluoru w powierzchnię zęba lub zastosowanie przeznaczonych do tego łyżek i żelu. Fluor powoduje remineralizację szkliwa i zmniejsza nadwrażliwość zębów. Fluoryzacja zalecana jest też po wykonaniu scalingu w celu zmniejszenia nadwrażliwości. Zabieg powinien być wykonywany od 2 do 4 razy w roku, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.