Stomatologia zachowawcza zajmuje się wykrywaniem i leczeniem najbardziej rozpowszechnionej choroby zębów, jaką jest próchnica. Jej przyczyną jest płytka nazębna, tworząca się po każdym posiłku z resztek jedzenia i bakterii. Rozwój próchnicy zaczyna się bardzo niewinnie od białych plam, możliwych do wykrycia tylko w gabinecie stomatologicznym. Nie leczone, z czasem przekształcają się w poważne ubytki, obejmujące kolejne tkanki zęba, z czasem docierające do jego centrum - miazgi. Zniszczona przez próchnicę struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może zatrzymać jej rozwój. Próchnica daje o sobie znać dopiero wtedy, gdy znajduje się już w bliskim sąsiedztwie miazgi. Tak późne wykrycie ubytku grozi obumarciem zęba i koniecznością leczenia kanałowego.
Leczenie próchnicy polega na usunięciu zniszczonych tkanek i zastąpieniu ich specjalnie do tego celu przeznaczonym materiałem - wypełnieniem, potocznie zwanym plombą. Czasami zniszczenie tkanek zęba sięga tak głęboko, że założenie wypełnienia na danej wizycie jest niemożliwe. Stosuję wtedy tzw. leczenie biologiczne, polegające na założeniu lekarstwa regenerującego chorą zębinę. Po upływie 3-6 miesięcy, można już całkowicie oczyścić chore tkanki i założyć wypełnienie.

Wizyty kontrolne powinny odbywać się co pół roku, aby wykryć ją w bardzo wczesnym stadium. Zmniejsza to ilość stresu związanego z wizytą, poświęconego czasu na ewentualne leczenie oraz koszty finansowe.

Koszt wypełnienia ubytku jest znacznie niższy od kosztów leczenia kanałowego!